Business Source 5 Mil Business Card Laminating Pouches
Login to View Prices
Business Source 5 mil Business Card Laminating Pouches – Laminating Pouch/Sheet Size: 2.25″ Width x 3.75″ Length x 5 mil Thickness – for Business Card – Pre-trimmed, Moisture Resistant, Fade Resistant – Clear – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Laminating Pouch |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 yr</p> |
| Laminating Sheet Width | 2.25" |
| Laminating Sheet Length | 3.75" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | 5 mil Business Card Laminating Pouches |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Marketing Information | <p>Laminating pouches feature a thick, 5 mil construction to protect your business cards from damage caused by moisture, fading and abuse. Clear, transparent material prevents covering up important information to keep everything completely visible. Pre-trimmed laminating pouches are designed for use with IBICO, GBC and other thermal laminators (each sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source 5 Mil Business Card Laminating Pouches
Login to View Prices
Business Source 5 mil Business Card Laminating Pouches – Laminating Pouch/Sheet Size: 2.25″ Width x 3.75″ Length x 5 mil Thickness – for Business Card – Pre-trimmed, Moisture Resistant, Fade Resistant – Clear – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Laminating Pouch |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 yr</p> |
| Laminating Sheet Width | 2.25" |
| Laminating Sheet Length | 3.75" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | 5 mil Business Card Laminating Pouches |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Marketing Information | <p>Laminating pouches feature a thick, 5 mil construction to protect your business cards from damage caused by moisture, fading and abuse. Clear, transparent material prevents covering up important information to keep everything completely visible. Pre-trimmed laminating pouches are designed for use with IBICO, GBC and other thermal laminators (each sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source 5 Mil Business Card Laminating Pouches
Login to View Prices
Business Source 5 mil Business Card Laminating Pouches – Laminating Pouch/Sheet Size: 2.25″ Width x 3.75″ Length x 5 mil Thickness – for Business Card – Pre-trimmed, Moisture Resistant, Fade Resistant – Clear – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Laminating Pouch |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 yr</p> |
| Laminating Sheet Width | 2.25" |
| Laminating Sheet Length | 3.75" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | 5 mil Business Card Laminating Pouches |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Marketing Information | <p>Laminating pouches feature a thick, 5 mil construction to protect your business cards from damage caused by moisture, fading and abuse. Clear, transparent material prevents covering up important information to keep everything completely visible. Pre-trimmed laminating pouches are designed for use with IBICO, GBC and other thermal laminators (each sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source 5 Mil Business Card Laminating Pouches
Login to View Prices
Business Source 5 mil Business Card Laminating Pouches – Laminating Pouch/Sheet Size: 2.25″ Width x 3.75″ Length x 5 mil Thickness – for Business Card – Pre-trimmed, Moisture Resistant, Fade Resistant – Clear – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Laminating Pouch |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 yr</p> |
| Laminating Sheet Width | 2.25" |
| Laminating Sheet Length | 3.75" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | 5 mil Business Card Laminating Pouches |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Marketing Information | <p>Laminating pouches feature a thick, 5 mil construction to protect your business cards from damage caused by moisture, fading and abuse. Clear, transparent material prevents covering up important information to keep everything completely visible. Pre-trimmed laminating pouches are designed for use with IBICO, GBC and other thermal laminators (each sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |















