Bostitch EZ Squeeze 75 Premium Staples – 210 Per Strip – High Capacity – 3/4″ Leg – 1/2″ Crown – Holds 75 Sheet(s) – Chisel Point – Silver – High Carbon Steel – 4.1″ Height x 2″ Width0.6″ Length – 1200 / Box
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Staples |
| Staple Type | High Capacity |
| Strip Length | Full |
| Staple Per Strip | 210 |
| Sheet Capacity | 75 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Country Of Origin | China |
| Leg Length | 2001-03-04T06:00:00.000Z |
| Crown Width | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.1" |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chisel Point |
| Compatibility | <p>Bostitch B875 Stapler</p> |
| Length | 0.6" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | BOSSTCR75XHC |
| Product Name | EZ Squeeze 75 Premium Staples |
| Product Line | PowerCrown |
| Manufacturer Part Number | STCR75XHC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Engineered for impressive performance, these PowerCrown staples feature a unique crown at the top of the staple that flattens during stapling. Forced outward, the legs are better supported by the stapler magazine throughout the drive, resulting in more stapling force and reduced staple buckling. Staples are made from superior-quality, high carbon steel wire with fine chiseled points for maximum sheet capacity. They are designed for use in the Bostitch EZ Squeeze 75 Stapler (B875). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018359702.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1200 / Box |
| Additional Information | B8 |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |












