Lorell High Performance Task Chair

Login to View Prices
Lorell High Performance Task Chair – Black Seat – Black Back – Metal Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 16.50" |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Color | Black |
| Back Height | 19" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Contoured |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Height | 41.5" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 25.3" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Contoured Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | High Performance Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 60538 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | High-performance, ergonomic task chair features a contoured seat and back with built-in lumbar support as well as a sturdy metal frame. Built-in arms adjust in height from 7" to 9" and in width. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 16-1/2" to 19", seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. With the seat-glide mechanism, seat cushion travels forward and back and then locks into position. Seat measures 20" wide x 20" deep. The seat depth adjusts 2-1/4" from 16-3/4" to 19". Width between the arms is 18-1/4" to 20-1/4". Back dimensions are 19" wide x 19" high. Five-star base rolls easily on five 2" dual-wheel casters. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell High Performance Task Chair – Gray Seat – Gray Back – Metal Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Gray |
| Minimum Seat Height | 16.50" |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Color | Gray |
| Back Height | 19" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Contoured |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Height | 41.5" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 25.3" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Contoured Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | High Performance Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 60535 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-performance, ergonomic task chair features a contoured seat and back with built-in lumbar support as well as a sturdy metal frame. Built-in arms adjust in height from 7" to 9" and in width. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 16-1/2" to 19", seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. With the seat-glide mechanism, seat cushion travels forward and back and then locks into position. Seat measures 20" wide x 20" deep. The seat depth adjusts 2-1/4" from 16-3/4" to 19". Width between the arms is 18-1/4" to 20-1/4". Back dimensions are 19" wide x 19" high. Five-star base rolls easily on five 2" dual-wheel casters. Weight capacity is 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |

















