Lorell Lower Back Swivel Executive Chair

Login to View Prices
Lorell Lower Back Swivel Executive Chair – Black Leather Seat – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Back Height | 21.25" |
| Back Width | 19.75" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 43.5" |
| Width | 28.5" |
| Depth | 28.3" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Reclined |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lower Back Swivel Executive Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Manufacturer Part Number | 90041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Executive swivel chair offers a lower back bar for support, mesh back, leather seat, and multiple adjustments. Functions include pneumatic seat-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, dual-action synchro tilt, tilt tension and tilt lock. Chair capacity is 300 lb. Seat-glide mechanism allows the seat cushion to travel forward and back and then locks into position. With dual-action synchro tilt, back reclines at a 2-to-1 ratio to seat angle, allowing you to recline while keeping the seat cushion relatively level to floor. Chrome five-star base features hooded dual-wheel casters for easy mobility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Lower Back Swivel Executive Chair

Login to View Prices
Lorell Lower Back Swivel Executive Chair – Black Leather Seat – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Arm Height | 29.75" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Glide | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 43.8" |
| Width | 28.5" |
| Depth | 28.3" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Synchro Tilt |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lower Back Swivel Executive Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Manufacturer Part Number | 90040 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Executive swivel chair offers a lower back bar for support, leather back, leather seat and multiple adjustments. Functions include pneumatic seat-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, dual-action synchro tilt, tilt tension and tilt lock. Chair holds up to 300 lb. Seat-glide mechanism allows the seat cushion to travel forward and back and then locks into position. With dual-action synchro tilt, back reclines at a 2-to-1 ratio to seat angle, allowing you to recline while keeping seat cushion relatively level to floor. Chrome, five-star, cast aluminum base features hooded dual-wheel casters for easy mobility.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |









