Lestoil Heavy Duty Multi-Purpose Cleaner

Login to View Prices
Lestoil Heavy Duty Multi-Purpose Cleaner – Liquid – 28 fl oz (0.9 quart) – Pine Scent – 1 Each – Yellow
Additional information
| Brand | The Clorox Company |
|---|---|
| Product Type | Multipurpose Cleaner |
| Cleaner Volume | 28 fl oz (0.9 quart) |
| Scent | Pine |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Pine Oil |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Height | 10.40" |
| Width | 2.90" |
| Brand Name | Lestoil |
| Length | 2.90" |
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Product Name | Heavy Duty Multi-Purpose Cleaner |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 33910 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lestoil Heavy Duty Multi-Purpose Cleaner helps you tackle the most stubborn stains, inside and out. This heavily concentrated cleaner powers through water-based and oil-based stains. Use Lestoil on the stains you would usually give up on like scuff marks, paint, grass stains, blood, grease, oil, ink, and even the sticky stuff left behind by sticker and labels. This heavy-duty, multipurpose cleaner is perfect for both soft and hard surfaces like laundry, shoes, carpet, garage floors, counters, linoleum, tile, patios and plastic. This heavy-duty solution will even remove tar and fresh paint. When trying to remove oil, ink, food, grease and grass stains and from clothing, use this cleaner in the laundry. It is ideal for offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Dirt Remover |









