2XL FORCE2 Disinfecting Wipes – Wipe – 6″ Width x 6.75″ Length – 220 / Tub – 6 / Carton – White
Additional information
| Brand | 2XL Corporation |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant Wipe |
| Container Type | Tub |
| Cleaner Size | 6" Width x 6.75" Length |
| Quantity Per Container | 220 |
| Product Color | White |
| Kill Claims | Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus (SARS-CoV) |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | 2XL |
| Features | Ammonia-free |
| Manufacturer | 2XL Corporation |
| Product Name | FORCE2 Disinfecting Wipes |
| Product Line | FORCE2 |
| Manufacturer Part Number | 407CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>FORCE2 Disinfecting Wipes are safe, fast-acting, EPA-registered, medical-grade disinfectant wipes that are effective against nearly 50 pathogens. They contain a modern formula that offers protection against today's biggest bacterial and viral threats including staph, E. coli, HIV, coronavirus and more. Each tub offers a higher wipe count to keep your facility safer longer. More compact, universal canister size allows it to fit into most dispensers in any environment. Each nontoxic, nonirritating wipe is pre-moistened with a formula that is alcohol-free, phenol-free, bleach-free and ammonia-free.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
2XL FORCE2 Disinfecting Wipes – Wipe – 6″ Width x 6.75″ Length – 220 / Tub – 1 Each – White
Additional information
| Brand | 2XL Corporation |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant Wipe |
| Container Type | Tub |
| Cleaner Size | 6" Width x 6.75" Length |
| Quantity Per Container | 220 |
| Product Color | White |
| Kill Claims | Pathogen |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | 2XL |
| Features | Ammonia-free |
| Manufacturer | 2XL Corporation |
| Product Name | FORCE2 Disinfecting Wipes |
| Product Line | FORCE2 |
| Manufacturer Part Number | 407 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>FORCE2 Disinfecting Wipes are safe, fast-acting, EPA-registered, medical-grade disinfectant wipes that are effective against nearly 50 pathogens. They contain a modern formula that offers protection against today's biggest bacterial and viral threats including staph, E. coli, HIV, coronavirus and more. Each tub offers a higher wipe count to keep your facility safer longer. More compact, universal canister size allows it to fit into most dispensers in any environment. Each nontoxic, nonirritating wipe is pre-moistened with a formula that is alcohol-free, phenol-free, bleach-free and ammonia-free.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Coronavirus |
2XL FORCE2 Disinfecting Wipes – Wipe – 6″ Width x 6.75″ Length – 220 / Tub – 6 / Carton – White
Additional information
| Brand | 2XL Corporation |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant Wipe |
| Container Type | Tub |
| Cleaner Size | 6" Width x 6.75" Length |
| Quantity Per Container | 220 |
| Product Color | White |
| Kill Claims | Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus (SARS-CoV) |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | 2XL |
| Features | Ammonia-free |
| Manufacturer | 2XL Corporation |
| Product Name | FORCE2 Disinfecting Wipes |
| Product Line | FORCE2 |
| Manufacturer Part Number | 407CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>FORCE2 Disinfecting Wipes are safe, fast-acting, EPA-registered, medical-grade disinfectant wipes that are effective against nearly 50 pathogens. They contain a modern formula that offers protection against today's biggest bacterial and viral threats including staph, E. coli, HIV, coronavirus and more. Each tub offers a higher wipe count to keep your facility safer longer. More compact, universal canister size allows it to fit into most dispensers in any environment. Each nontoxic, nonirritating wipe is pre-moistened with a formula that is alcohol-free, phenol-free, bleach-free and ammonia-free.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Recommended Use | Virus Remover |
2XL FORCE2 Disinfecting Wipes – Wipe – 6″ Width x 6.75″ Length – 220 / Tub – 1 Each – White
Additional information
| Brand | 2XL Corporation |
|---|---|
| Product Type | Disinfectant Wipe |
| Container Type | Tub |
| Cleaner Size | 6" Width x 6.75" Length |
| Quantity Per Container | 220 |
| Product Color | White |
| Kill Claims | Pathogen |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Wipe |
| Brand Name | 2XL |
| Features | Ammonia-free |
| Manufacturer | 2XL Corporation |
| Product Name | FORCE2 Disinfecting Wipes |
| Product Line | FORCE2 |
| Manufacturer Part Number | 407 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>FORCE2 Disinfecting Wipes are safe, fast-acting, EPA-registered, medical-grade disinfectant wipes that are effective against nearly 50 pathogens. They contain a modern formula that offers protection against today's biggest bacterial and viral threats including staph, E. coli, HIV, coronavirus and more. Each tub offers a higher wipe count to keep your facility safer longer. More compact, universal canister size allows it to fit into most dispensers in any environment. Each nontoxic, nonirritating wipe is pre-moistened with a formula that is alcohol-free, phenol-free, bleach-free and ammonia-free.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Coronavirus |
















