Lorell Vinyl Task Chair – Vinyl Seat – Vinyl Back – 5-star Base – Black – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Vinyl |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Back Material | Vinyl |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 38.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 17.8" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Vinyl Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 84875 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Vinyl Task Chair features a contoured back and seat upholstered in easy-to-clean vinyl with a plastic shell for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension control. Five-star nylon base is equipped with 2" diameter dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857682.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Vinyl Task Chair – Vinyl Seat – Vinyl Back – 5-star Base – Black – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Vinyl |
| Swivel | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Back Material | Vinyl |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 38.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 17.8" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Vinyl Task Chair |
| Manufacturer Part Number | 84875 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Vinyl Task Chair features a contoured back and seat upholstered in easy-to-clean vinyl with a plastic shell for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension control. Five-star nylon base is equipped with 2" diameter dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857682.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
















