V7 Elite CSE14-BLK-3N Carrying Case (Sleeve) for 14.1″ Chromebook – Black
- SKU: IMS2GV334
The Elite 14″ Neoprene and Lycra Sleeve allows you to safely transport your Laptop up to 14″ in any briefcase, messenger bag or backpack. Lightweight and compact, it has a form-fitting design that protects your laptop in style. The durable top zipper provides easy access to your device while the neoprene and lycra material cushions and protects your equipment.
- Snag-free, durable zipper
- Protect your laptop from scratches and dust
- Durable, high-quality neoprene and lycra material
Additional information
| Weight | 8.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 14.50 × 9.40 in |
| Product Material | Neoprene,Lycra |
| Style | Sleeve |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Maximum Screen Size Support | 14.1" |
| Product Line | Elite |
| Closure Type | Zipper |
| Product Type | Carrying Case |
| Durability | Water Resistant,Scratch Resistant,Dust Resistant |
| Product Model | CSE14-BLK-3N |
| Application/Usage | Notebook,Chromebook,Ultrabook |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | CSE14-BLK-3N |
| Brand | V7 |
Be the first to review “V7 Elite CSE14-BLK-3N Carrying Case (Sleeve) for 14.1″ Chromebook – Black” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.