Targus Scratch-Resistant Screen Protector for iPad (7th gen.) 10.2-inch Transparent
Login to View Prices
Deflect everyday scratches and minor damage with the Targus Scratch-Resistant Screen Protector. You’ll enjoy outstanding responsiveness and crisp screen clarity for smudge-free, bubble-free viewing.
- Made with ultra-thin, scratch-resistant PET
- Fingerprint- and smudge-proof
- Anti-glare for optimal clarity
- Easy, bubble-free application
- Custom-made to fit the iPad® (9th, 8th and 7th gen.) 10.2-inch
- 1 Year Limited Warranty
Additional information
| Weight | 0.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.01 × 6.61 × 0.01 in |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Anti-glare | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Product Model | AWV102GL |
| Product Type | Screen Protector |
| Color Family | Clear |
| Display Size Supported | 10.2" |
| Compatibility | iPad (7th gen.) 10.2-inch |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Product Color | Transparent |
| Country of Origin | Taiwan |
| Durability | Scratch Resistant,Fingerprint Resistant,Smudge Resistant |
| Package Contents | <ul> <li>Scratch-Resistant Screen Protector for iPad (7th gen.) 10.2-inch</li> <li>Cleaning cloth </li> <li>Application card</li> </ul> |
| Device Supported | iPad (7th generation) |
| Features | Bubble-free,Optical Clarity |
| UPC | 0 |
| MPN | AWV102GL |
| Brand | Targus |













Reviews
There are no reviews yet.