Targus Classic TBB943GL Carrying Case (Backpack) for 15″ to 16″ Notebook – Black
- SKU: IMS09TR91
Stylishly carry your workday essentials with the Targus® 15-16″ Modern Classic Backpack. Equipped with multiple pockets and ample storage, the main padded compartment safeguards your laptop from the inside, while lockable zippers help keep your gear safe from the outside. The lightweight bag features form and function with a standable design for easy loading, spacious 19L capacity, built-in workstation, and two easy-access water bottle pockets.
This bag is made for an ultra-comfortable carry with padded, contoured shoulder straps and a padded back, while its breathable mesh fabric helps keep you cool on those long days of wear. It even has a trolley strap to slip onto your rolling luggage. Its classic silhouette is appealing to both professionals and commuters and truly makes this bag the perfect companion whether you’re on-the-go for work or leisure.
Protection From the Inside Out
A padded laptop compartment protects your tech from the inside, while lockable zippers on the main compartment help deter theft on the outside.
Stay Hydrated and Stay Organised
No need to dig to the bottom of your bag for a drink, keep your water bottles in their designated pockets, or have snacks handy in the exterior pocket for that midday lull. This bag allows easy access to your laptop and other necessities to help you make the most of your day.
- Perfect to be used with notebook
- The carrying case has smart support to keep your device from incurring any damage particularly through travels
- Case made of polyester material that makes sure that your favorite gadget is safe
- Backpack style carrying case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Handle carrying option for carrying case for your convenience and ease with maximum feasibility
- Padded Laptop Compartment case feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in black color for a trendy and eye-catching look
- It holds gadget up to 16″ in size
Additional information
| Weight | 1.2100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 33.50 × 17.70 in |
| Product Model | TBB943GL |
| Product Line | Classic |
| Product Type | Carrying Case |
| Style | Backpack |
| Volume Capacity | 5.02 gal |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options | Handle,Shoulder Strap,Trolley Strap |
| Minimum Screen Size Support | 15" |
| Application/Usage | Notebook |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Material | Polyester |
| Protection Level | Good |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Support | 16" |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | TBB943GL |
| Brand | Targus |


























Reviews
There are no reviews yet.