StarTech.com USB C Multiport Adapter, USB-C to 4K HDMI, 100W PD Pass-through, SD/MicroSD, 3xUSB 3.0, USB Type-C Mini Dock, 12″ Long Cable
Login to View Prices
This USB-C multiport adapter with HDMI® turns your MacBook Pro, Dell XPS, or other USB-C™ laptops into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K HDMI video output, two USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps) ports, and a USB Type-C™ port (power/data), all through one connection to your laptop’s USB-C or Thunderbolt 3™ port. Plus, it offers advanced charging through USB Power Delivery 3.0 and an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable for an extended reach to offer more set up flexibility.
Enhance Productivity
The portable docking station connects your laptop to a 4K 30Hz HDMI monitor (3840 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultrawide monitor.
Connect Your Devices
The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub gives you two USB-A ports one and a USB-C port (shared power/data) to connect your latest and legacy USB devices.
Built-In SD Card Reader
Access your multimedia content with ease. The multiport adapter provides direct access to your SD, SDHC™ and SDXC™ memory cards or microSD (uSD) cards.
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB PD 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
The DKT30CHSDPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note: To ensure full adapter functionality, your laptop’s USB-C port must support USB Power Delivery.
- 6-IN-1 MULTIPORT ADAPTER: USB-C multiport adapter w/ HDMI 4K 30Hz video output, 2x USB-A (USB 3.1 Gen 1 5Gbps & BC 1.2 charging), 1x USB-C (Data + 100W Power Delivery 3.0), MicroSD & SD Card Reader; works w/ ultra-wide monitors up to 3440×1440 @60Hz
- EXTRA LONG CABLE: USB C mini dock with 12″ (30cm) attached cable for extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite x2 & laptops on riser stands
- RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter; 100W Power Delivery 3.0 pass through w/ 12W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs; up to 88W for laptop charging
- WIDE COMPATIBILITY: Fully compatible with USB-C laptops, ultrabooks & Chromebooks, plus Thunderbolt 3 laptops from HP, Dell, Lenovo, MacBooks (Intel processor and M1 chip), and Surface; works w/ Windows, macOS, iPadOS, Android and Chrome OS
- PORTABLE & COMPACT: Portable USB Type-C multiport adapter is designed for easy transport in a laptop bag for convenient on-the-go use between office, home office, shared office spaces, and business travel
Additional information
| Weight | 3.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.20 × 0.60 in |
| Operating System Supported | Mac OS X 10.13 High Sierra,Mac OS X 10.14 Mojave,Mac OS X 10.15 Catalina,Mac OS X 11.0 Big Sur,Mac OS X 12.0 Monterey,Mac OS X 13.0 Ventura,Windows 8,Windows 10,Windows 11,ChromeOS,iPadOS,Android |
| Form Factor | Portable |
| Package Contents | <ul> <li>Docking Station</li> <li>Quick-start Guide</li> </ul> |
| USB Type-A | Yes |
| Product Type | Docking Station |
| HDMI | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Compatibility | <b>Tablet:</b><br /> <ul> <li>Apple iPad Pro</li> </ul> <b>Notebooks:</b><br /> <ul> <li>Apple MacBooks</li> <li>Apple MacBook Pro</li> <li>Dell XPS</li> <li>Chromebook</li> <li>Microsoft Surface Pro 7</li> <li>HP Elite x2</li> </ul> |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160,3440 x 1440 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C (Data + 100W Power Delivery 3.0) |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Maximum Power Supply Wattag | 100 W |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Typ | 2 |
| Number of Displays Supporte | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Notebook/Tablet/Monitor |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030891783 |
| MPN | DKT30CHSDPD |
| Brand | StarTech.com |















Reviews
There are no reviews yet.