Charles Leonard Lapboard Classpack
Login to View Prices
Charles Leonard Lapboard Classpack
Charles Leonard Lapboard Classpack – 12″ (1 ft) Width x 9″ (0.8 ft) Height – White Masonite Surface – Lap – 30 / Set
Additional information
| Weight | 31.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.60 × 22.00 × 11.00 in |
| Attribute3Name | 12" (1 ft) |
| Attribute2Name | 9" (0.8 ft) |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute1Name | Dry Erase Board |
| Attribute12Name | Charles Leonard, Inc |
| Attribute13Name | Lapboard Classpack |
| Placement | Lap |
| Attribute11Name | Rounded Corner |
| Board Surface Material | Masonite |
| Attribute17Name | <p>Lapboard Classpack lets you engage students in an environment-friendly way to learn. Each student can write, wipe clean and re-use their personal dry-erase board with no waste. Durable, masonite board offers a blank, ruled dry-erase surface on one side and rounded corners for more comfortable use. Each plain white board measures 9" x 12". The set also includes 30 pocket-style, dry-erase markers with bullet tips and 30 multipurpose, square felt/foam erasers (2") so each student is equipped a board, marker and eraser. Markers are AP certified nontoxic and conform to ASTM D-4236.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Charles Leonard Lapboard Classpack</li> <li>30 x Dry-erase Markers</li> <li>30 x Erasers</li> </ul> |
| Attribute15Name | 35090 |
| Attribute16Name | |
| Attribute14Name | Student |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1956185CT |
| Brand | Charles Leonard, Inc |
| product-type | Dry Erase Board |
| board-height | 9" (0.8 ft) |
| board-width | 12" (1 ft) |
| board-surface-color | White |
| country-of-origin | China |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Charles Leonard |
| features | Rounded Corner |
| manufacturer | Charles Leonard, Inc |
| product-name | Lapboard Classpack |
| application-usage | Student |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Lapboard Classpack lets you engage students in an environment-friendly way to learn. Each student can write, wipe clean and re-use their personal dry-erase board with no waste. Durable, masonite board offers a blank, ruled dry-erase surface on one side and rounded corners for more comfortable use. Each plain white board measures 9" x 12". The set also includes 30 pocket-style, dry-erase markers with bullet tips and 30 multipurpose, square felt/foam erasers (2") so each student is equipped a board, marker and eraser. Markers are AP certified nontoxic and conform to ASTM D-4236.</p> |
| packaged-quantity | 30 / Set |
| 0 | 0 |




Reviews
There are no reviews yet.