Life Savers Pep O Mint Hard Candy
Login to View Prices
Life Savers Pep O Mint Hard Candy
Life Savers Pep O Mint Hard Candy – Peppermint – Individually Wrapped – 2.81 lb – 1 Each
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| Recycled | No |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute16Name | 1 Each |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute17Name | 2.81 lb |
| Attribute15Name | <p>Life Savers hard candies are great for reception or breakroom areas. Each great-tasting, peppermint candy is individually wrapped so you can easily slip a handful into your pocket or bag to freshen your breath later. These hard-candy mints are ideal for freshening your breath after morning coffee, a long lunch break or as a sweet treat in the afternoon. Keep a pack at your desk or, better yet, become the office champion and share some Life Savers Mints with those in need.</p> |
| Attribute14Name | |
| Attribute13Name | 29056 |
| Attribute12Name | Pep O Mint |
| Attribute11Name | Pep O Mint Hard Candy |
| Ingredients | <p>Sugar, Corn Syrup, Natural Flavor, Stearic Acid.</p> |
| Attribute2Name | <p>The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general advice.</p> |
| Attribute1Name | Mint |
| Attribute3Name | United States |
| UPC | #N/A |
| MPN | 11577CT |
| Brand | Mars, Incorporated |
| product-type | Mint |
| serving-information | <p>The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general advice.</p> |
| country-of-origin | United States |
| flavor | Peppermint |
| assembly-required | No |
| brand-name | Life Savers |
| features | Individually Wrapped |
| manufacturer | Mars, Incorporated |
| product-name | Pep O Mint Hard Candy |
| product-line | Pep O Mint |
| manufacturer-part-number | 29056 |
| manufacturer-website-address | |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 2.81 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.