Color Paper, 24 lb Bond Weight, 8.5 x 11, Assorted Everyday Colors, 500/Ream
Login to View Prices
When you need to stand out with high-impact colors, Astrobrights® Colored Paper is a brilliant choice. It’s 20% thicker and more substantial than ordinary printer paper, so you can achieve great results for one- and two-sided documents. Plus, because the colored copy paper creates a vibrant background, you’ll save money on pricey full-color ink printing. Astrobrights Colored Printing Paper lets you easily create vibrant fliers, brochures, school projects, signs, coupons, posters, and paper crafting projects. Brighter colors. Brighter ideas.
Additional information
| Weight | 6.1170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.09 × 8.51 × 2.49 in |
| Paper/Media Color(s) | Assorted Everyday Colors |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Paper Grade (gsm) | 89 gsm |
| Paper Finish | Smooth |
| Paper Basis Weight (lb) | 24 lb Bond |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Color Family | Multicolor |
| Paper/Media Color Assortmen | Terra Green |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 759598997437 |
| MPN | 99743-01 |
| Brand | Astrobrights® |











Reviews
There are no reviews yet.