Case Logic NOTIA-116 Carrying Case (Briefcase) for 15.6″ Notebook – Black
- SKU: SY12651638
Premium laptop bag with dual-density Impact Foam protection, generous organization and a sophisticated, professional design.
- Store a 15.6″ laptop in the dedicated compartment padded with EVA Impact Foam for extra protection
- Secondary compartment provides additional storage for larger items plus a structured slip pocket for a tablet, files or papers
- Padded organization panel with multiple storage options for small electronics, cords, accessories, business cards and keys
- Padded, easy grab handles are shaped to fold and fit comfortably in hand
- Adjustable, removable shoulder strap is also padded for a comfortable, alternate carry option
Additional information
| Weight | 1.8600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.50 × 3.20 × 12.60 in |
| Product Material | Nylon |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Case Logic, Inc |
| Package Contents | <li>Briefcase 15.6in</li><li>Shoulder Strap</li> |
| Product Model | NOTIA-116 |
| Closure Type | Zipper |
| Carrying Options | Shoulder Strap,Handle |
| Product Type | Carrying Case |
| Application/Usage | Notebook,Accessories,Tablet PC |
| Style | Briefcase |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 15.6" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | 3204198 |
| Brand | Case Logic |
Be the first to review “Case Logic NOTIA-116 Carrying Case (Briefcase) for 15.6″ Notebook – Black” Cancel reply




















Reviews
There are no reviews yet.