Case Logic DLC-115 Carrying Case for 10.1″ to 15.6″ Notebook – Black
- SKU: IMSKV7263
Modernized for today’s casual professional, this asymmetrically quilted case carries a laptop, tablet and your business needs within a deep black exterior highlighted with red accents.
- Neoprene-padded carry handles and a removable no-slip shoulder strap provide comfortable carrying options
- Zippered back panel pocket with integrated smartphone slip pocket provides discrete storage for items you want to keep close at your side
- Organization panel inside the front pocket stores your cell phone, iPod® and business essentials while also allowing plenty of space for power cords
- Dedicated laptop compartment sized to fit laptops with up to a 15 inch display
- Elevated, nylex-lined, padded pocket protects up to a 10.1 inch tablet
Additional information
| Weight | 1.7100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.10 × 3.20 × 12.40 in |
| Minimum Screen Size Support | 10.1" |
| Durability | Anti-slip Shoulder Strap |
| Limited Warranty | 25 Year |
| Package Contents | <li>15.6" Laptop and Tablet Case</li><li>Shoulder Strap</li> |
| Application/Usage | Notebook,Tablet PC,Smartphone,iPod,Cord |
| Product Model | DLC-115 |
| Compatibility | Apple – iPod |
| Carrying Options | Shoulder Strap,Handle,Trolley Strap |
| Country of Origin | Cambodia |
| Product Type | Carrying Case |
| Laptop Compartment | Yes |
| Maximum Screen Size Support | 15.6" |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Case Logic, Inc |
| Closure Type | Zipper |
| Product Material | Polyester |
| Tablet Compartment | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | 3201433 |
| Brand | Case Logic |
Be the first to review “Case Logic DLC-115 Carrying Case for 10.1″ to 15.6″ Notebook – Black” Cancel reply





















Reviews
There are no reviews yet.