3M™ Privacy Filters provide world-class “black out” privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Designed for full screen monitors with flat glass displays, these privacy filters are reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
- 100% hand inspected for quality assurance.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints
- Effective “black out” privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
Additional information
| Dimensions | 20.56 × 12.69 in |
|---|---|
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Manufacturer | 3M |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Manufacturer Website Addres | |
| Orientation | Landscape |
| Durability | Scratch Resistant,Fingerprint Resistant,Dust Resistant |
| Anti-glare | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 21.5" |
| Product Color | Black,Matte |
| Device Supported | Monitor |
| Features | Blue Light Reduction,Easy Clean,Easy to Apply,Easy to Remove,Limited Viewing Angle,Privacy,Reversible Matte-to-Matte |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | United States |
| Screen Attachment | Adhesive Strip |
| Viewing Area Dimension | 20.55" x 12.68" |
| Widescreen | Yes |
| Compatibility | OptiPlex™ 3240 AiO Touch or 5250 AiO Touch |
| Brand Compatibility | Dell |
| UPC | 0 |
| MPN | PFMDE002 |
| Brand | 3M |















Reviews
There are no reviews yet.